PŘÍSPĚVKY NA PÉČI, BEZMOCNOST, ZTP, … A JINÉ MIMOŘÁDNÉ PŘÍSPĚVKY POSKYTOVANÉ ÚŘADEM PRÁCE
Sjednavatel pohřbu je vázán zákonnou povinností informovat Úřad práce o úmrtí a to ve lhůtě nejpozději do 8 dnů.
Obvykle stačí tuto událost oznámit emailem a po obdržení úmrtního listu dodat na úřad jeho kopii.
Starobní důchod odhlašuje matrika na České správě sociálního zabezpečení. Rovněž zajistí odhlášení zemřelého z trvalého pobytu, z evidence obyvatel a informuje jeho zdravotní pojišťovnu.
ÚMRTNÍ LIST
Vystavuje matrika města (obce ) v jehož obvodu došlo k úmrtí. Úmrtní list je vydán objednavateli pohřbu buď osobně, případně je zaslán doporučenou poštou do vlastních rukou.
Lhůta na jeho vystavení je 30 dnů od data úmrtí.
Slouží k:
– odhlášení z odvozu odpadů, odhlášení služeb spojených s bydlením (SIPO, energie, internet, …), zrušení bankovního účtu či mobilního telefonu a dalších individuálních služeb či poplatků
– vyřízení vdovského, případně sirotčího důchodu či pohřebného (pokud je nárok).
DĚDICKÉ ŘÍZENÍ
Notáře určí místně příslušný soud dle místa trvalého pobytu zesnulého a notář si sám písemně vyzve objednavatele pohřbu k řízení o pozůstalosti.
URNA
Urna bude připravena k vyzvednutí v kanceláři pohřební služby cca do 10 dnů od pohřbu a o jejím uložení budete telefonicky informováni. U převzetí urny je nutné předložit „Doklad k vyzvednutí urny“, který obdržíte při sjednávání pohřbu.
Uskladnění urny je možné bezplatně po dobu 6 měsíců.
VDOVSKÝ / VDOVECKÝ / SIROTČÍ DŮCHOD
Žadatel podává žádost u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, kde zjistí přesné podmínky nároku čerpání.
Na vdovský (nebo vdovecký) důchod není nárok automaticky při smrti partnera. Hlavní podmínkou pro vznik nároku na vdovský důchod je to, že zesnulý byl manželem (vdovský důchod) nebo manželkou (vdovecký důchod) pozůstalého, který bude o důchod žádat.
Na vdovský důchod není nárok v případě, že se jednalo pouze o druha nebo družku. A to ani v případech registrovaného partnerství. Nárok na důchod není ani v případě dlouhodobé soužití dvou partnerů, kteří spolu třeba i vychovávají/vychovávali děti
K žádosti o vdovský/vdovecký důchod se předkládá:
– OP pozůstalého,
– úmrtní list,
– oddací list,
– poslední důchodový výměr obou manželů.
Nárok na sirotčí důchod má dítě, kterému zemřel rodič, osvojitel, osoba, která převzala dítě do péče nebo do společné výchovy manželů. Nárok má pouze nezaopatřené dítě. Tedy buď nezletilé dítě (do 18 roků), nebo případně i zletilé dítě, které splňuje podmínky nezaopatřenosti (tj. například studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu, a to max. do 26 roků).
K žádosti o sirotčí důchod se předkládá:
– OP žadatele ,
– rodný list dítěte,
– úmrtní list,
– u dětí, které již skončily povinnou školní docházku, ještě potvrzení o studiu, event. učení, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost dítěte (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let apod.).
POHŘEBNÉ
Pohřebné je jednorázový příspěvek, vyplácen Úřadem práce, který je určen k uhrazení nákladů za pohřeb. Je pouze pro případy, kdy se jedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Není to tedy sociální dávka, která by byla určena k úhradě pohřbu u lidí, kteří mají nízké příjmy.
K žádosti o pohřebné se dokládá:
– OP žadatele,
– rodný list dítěte
– fakturu za vypravení pohřbu (vydá pohřební služba),
– úmrtní list,
– doklad o pohřbení, tj buď doklad o zpopelnění či pohřbení do hrobu/hrobky (vydá pohřební služba nebo hřbitovní správa).